• Czemu każdy właściciel roweru powinien posiadać jakąś pompkę, opis pompek serwisowych oraz ręcznych.

  pompka rowerowa

  Prawidłowo przygotowany rower do jeżdżenia nie tylko pozwoli na bardzo wygodne przemieszczanie się, ale też zagwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo. Z tego też powodu należy swój jednoślad systematycznie serwisować, z jedną z najważniejszych spraw jest utrzymanie należytego ciśnienia w oponach. Prawidłowo napompowane koło powinno mieć taką twardość, że pod naciskiem siadającej osoby nie powinno się prawie wcale uginać.

  pompka rowerowa
  Autor: Gary J. Wood
  Źródło: http://www.flickr.com

  Niestety wiele osób trochę zapomina o tym, aby systematycznie kontrolować ciśnienie, i jeżdżą z mocno niepompowanymi oponami. Może na bezpieczeństwo nie będzie to aż tak drastycznie wpływało, lecz na pewno sporo ogranicza wygodę jeżdżenia. Koła mają znacznie większe opory toczenia, szybciej się zużywają, a w skrajnych przypadkach może się nawet uszkodzić dętka. Dlatego też na wyposażeniu wszystkich rowerzystów powinna się znajdować nawet prosta pompka rowerowa, jaką w razie czego da się dopompować powietrza. Najprostsze egzemplarze zakupić już można za kilkanaście złotych, a ich bardzo dużym plusem jest możliwość przykręcenia do roweru i posiadania cały czas przy sobie.

  Pompki ręczne bardzo dobrze się sprawdzają w terenie, zresztą są one najwygodniejsze do przewożenia. Jednak jeżeli ktoś ma możliwość, a przede wszystkim pracuje więcej przy rowerach, to dobrym rozwiązaniem dla niego może być zakup pompki stacjonarnej. Po pierwsze tego typu pompka serwisowa jest dużo bardziej wygodna w użytkowaniu, gdyż nie trzeba się przy niej klękać i schylać. Oprócz tego samo pompowanie będzie znacznie szybsze, przez to że posiada ona większą objętość, to napompowanie koła zajmuje praktycznie parę chwil. W przypadku profesjonalnych rowerów duże znaczenie ma również maksymalne robocze ciśnienie. W normalnych rowerach wystarczy zupełnie, jeżeli będzie to w okolicach 4 atmosfer, lecz przy rowerach sportowych może to nawet dwukrotnie więcej.

  Przeciętna ręczna pompka raczej by sobie z tym nie poradziła, dlatego też w takich przypadkach dużo bardziej będzie się sprawdzać jakaś markowa pompka serwisowa, umożliwiająca napompowanie każdego koła.

  Categories: Twoje hobby

  Comments are currently closed.