• Jaką historię ma metoda zrobienia decoupage, jakie wyposażenie jest konieczne żeby w ten sposób ozdabiać różne przedmioty.

  dom - kadr

  Niektóre ze zdobniczych technik wywodzą się sprzed wielu wieków, a do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tak przykładowo wygląda sytuacja przy decoupage, jaka to metoda wywodzi się z odległej Syberii, to tam właśnie Normanowie ozdabiali swoje groby.

  W którymś momencie Sklep decoupage wykorzystywać zaczęli Chińczycy, zdobiąc różnego rodzaju lampiony czy pudełka, a w siedemnastym wieku zaczęło się pojawiać w Europie. I od tego czasu jest cały czas popularne, bowiem daje faktycznie dużo różnych możliwości. Technika ta polega na tym, że na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przykleja się wzory z wyciętego papieru albo serwetki. Do przyklejania będzie się nadawać w zasadzie wszystko, może to być szkło, ceramika, tkaniny, drewno czy metal. Należy jedynie używać do tego kleju, jaki będzie się odpowiednio trzymał na danej powierzchni. Następnie tak przygotowany rysunek pokrywa się paroma warstwami lakieru, dzięki któremu wzór jest w zasadzie nie do wyczucia i będzie wyglądał jakby go namalowano.

  dom - kadr
  Autor: Robin Jacob
  Źródło: http://www.flickr.com

  Jedną z ważniejszych zalet opisywanej metody jest to, że nie będzie ona wymagać jakiś dużych finansowych nakładów, gdyż stosuje się surowce, które i tak znajdują się w większości domów, a jeśli zajdzie potrzeba ich kupienia, to koszt ich jest niewielki. Jeżeli ktoś będzie się chciał zaopatrzyć w profesjonalniejsze wyposażenie, to może na przykład odwiedzić jakiś internetowy sklep decoupage i w nim dokonać zakupów. Po pierwsze potrzebne będą różne kolorowe papiery lub serwetki, w zależności, jakie ktoś będzie miał zamiary. Do przycinania może się przydać parę par nożyczek, żyletka oraz specjalne szablony, za pomocą których będzie można wykonać bardziej wymagające elementy. Najczęściej używanym klejem, który się chwyta prawie każdej powierzchni, jest wikol, ale niektóre osoby będą też używać kurzego białka.

  W celu utrwalenia przyklejonego wzoru należy pomalować wszystko parę razy, do tego najlepiej będą się sprawdzać farby i lakiery akrylowe.

  Categories: Trochę kultury, Twoje hobby

  Comments are currently closed.