• Nowoczesny monitor wielkoformatowy zamiast tablicy i projektora

  Monitory interaktywne

  Coraz częściej zamiast tablic interaktywnych wykorzystuje się monitory wielkoformatowe. Takie monitory z nakładką dotykową mają podobną funkcjonalność, ale są proste w obsłudze, nie wymagają do pracy projektora oraz zajmują niewiele miejsca.

  Monitor interaktywny
  Autor: Ginny
  Źródło: http://www.flickr.com

  Monitory wielkoformatowe idealnie sprawdzają się firmach, w szkołach i salach konferencyjnych. Znaczna część monitorów jest wyposażana we wbudowany system obsługi dotykowej, inne mają możliwość dokupienia nakładki dotykowej. Przewagą dotykowych monitorów wielkoformatowych jest wyjątkowo prosta obsługa. Tablice interaktywne działają w zestawie z projektorem oraz komputerem, przygotowanie sprzętu wymaga więc czasu oraz sporo miejsca. Dla przykładu monitor Samsung ME75B o przekątnej 75 cali, do którego oferowana jest nakładka dotykowa, ma grubość zaledwie 50 mm.

  Nierzadko do monitorów dołączane są rysiki do obsługi, a poza tym monitory mogą posidać zintegrowany odtwarzać multimedialny. Wysoka jasność monitora decyduje o tym, iż obraz jest widoczny nawet w niezaciemnionych salach, z czym mają kłopot standardowe projektory. Monitory wielkoformatowe zapewniają lepszą jakość oraz obraz bez zakłóceń i geometrycznych zniekształceń. Ich ważną cechą jest to, iż nie wymagają częstej kalibracji, natomiast w przypadku zwykłych projektorów nawet niewielkie przesunięcie powoduje nieprecyzyjny obraz i często trzeba go ustawiać.

  Do rejestrowania dotyku często wykorzystywana jest podczerwień, działająca inaczej niż ekrany pojemnościowe stosowane w tabletach oraz smartfonach. Dotyk wykrywany jest przez czujniki podczerwieni w oparciu o przeciętą wązkę światła. Zatem o jakości pracy monitora wielkoformatowego decyduje nie sama powłoka ekranu, ale liczba i rozmieszczenie czujników, które zazwyczaj znajdują się przy ramce ekranu. Co się z tym wiąże, większość monitorów wielkoformatowych może działać bez względu na to, czy użyjemy palca, czy wskaźnika. Trzeba także wspomnieć, że w przeciwieństwie do zestawu interaktywnego z projektorem, monitor wielkoformatowy nie wymaga konserwacji. Z kolei w przypadku tradycyjnych projektorów konieczne jest czyszczenie oraz wymiana lampy po pewnym czasie.

  Categories: Bez kategorii

  Comments are currently closed.