• Perkusja – niezwykły instrument, na którym można grać wówczas wtedy, gdy spełnimy jeden ważny warunek

  perkusja dla początkujących

  Mimo iż w potocznym podejściu perkusja to jedynie “walenie” w bębenki, prawda jest zupełnie inna – to jeden z trudniejszych instrumentów, którego opanowanie może zajmować kilkanaście lat. Skąd więc to bagatelizowanie jego rangi? Na pewno jest to skutek tego, że wiele osób zna perkusję jedynie z jej rozrywkowej wersji, z najzwyczajniejszego zestawu perkusyjnego, który pojawia się w niemalże każdym teledysku w telewizji.

  gra na perkusji
  Autor: bigdrumthump.com
  Źródło: http://www.flickr.com

  O jakimże warunku w tak tajemniczy sposób napisano we wstępie? Jaką cechę bez wątpliwości należy posiadać, by w ogóle móc myśleć o grze na na tym instrumencie? Dla osób, jakie choć trochę znają się na instrumentach, odpowiedź jest prosta – absolutnie niezbędna jest ponadprzeciętna podzielność uwagi. Dlaczego? Ponieważ gra na perkusji to nie gra na jednym instrumencie, ale na kilku w tym samym czasie. Dobrze jest to widoczne na przykładzie wszelkich koncertów muzyki popularnej – perkusiści siedzą przed zestawem, na który składa się kilka rodzajów oraz wielkości bębnów, a poza tym – rozmaite talerze. Opanowanie takiej liczby instrumentów do takiego stopnia, by można było na nich swobodnie grać, jest bardzo trudne. Jednakże gra na tym nawet dość rozbudowanym zestawie to nic w porównaniu do klasycznej perkusji. Z pewnością wiele osób teraz się dziwi, o co może chodzić. Jednak perkusja, w prawdziwym rozumieniu tego słowa, to zestaw różnorodnych instrumentów o niezwykle szerokiej i zróżnicowanej historii. Zalicza się do niego przykładowo wibrafon, marimba, kotły oraz wiele innych, w sumie parę dziesiątek. To właśnie na takich instrumentach uczone są dzieci w szkole muzycznej. Z popularnym zestawem w zasadzie najmocniej łączy je to, że do grania na nich używa się pałek, znacznie takie instrumenty przypominają przynajmniej cymbałki niż bębny. Często gra się na nich trzymając w każdej ręce dwie pałeczki, co dla większości osób samo w sobie stanowi problem, a gdzie tam gra na tych instrumentach. Naturalną sprawą jest tutaj fakt, że osoby bez podzielności uwagi będą miały wielkie trudności z takim instrumentem.

  Współcześnie perkusja staje się coraz popularniejsza. Kiedyś dzieci uczono zwykle gry na gitarze lub pianinie, dzisiaj mnóstwo z nich śni o perkusji. perkusja dla początkujących to zajęcia, jakie prowadzone są nie tylko przez szkoły muzyczne, ale również przez wszelakie domy kultury. Można tam uczyć się gry na zwyczajnym zestawie, ale także na klasycznych instrumentach.

  Opłaca się zaciekawić swoje dzieci taką możliwością!

  Categories: Bez kategorii

  Comments are currently closed.