• W jaki sposób przygotować bicykl do sezonu?

  fitness - image

  Dodatnie temperatury, mocniej promieniujące słońce czy coraz to dłuższy dzień sprawiają, iż wiele osób właśnie przypomina sobie o rowerze, znajdującym się w garażu bądź na balkonie. Przewidujemy dojazdy do pracy, dłuższe oraz krótsze weekendowe ekskursje.

  fitness - image
  Autor: Gideon Van Tonder
  Źródło: http://www.flickr.com

  By plany te nie zostały tylko w kwestii marzeń, powinniśmy zadbać o nasz rower miejski męski. Prawie za każdym razem okazuje się, że rower zostawiony na parę miesięcy psuje się . O czym musimy pamiętać przed pierwszą w tym sezonie wycieczką? O co możemy zadbać sami, tak, żeby pierwszy kontakt z jednośladem po zimowym postoju przebiegł łagodnie?

  fitness - stykówka
  Autor: Gideon Van Tonder
  Źródło: http://www.flickr.com

  Pompowanie kółek niedużą przenośną pompką może nie być prostą oraz przyjemną czynnością, jednak jest to trud, który z pewnością się opłaca. Nazbyt nieduże ciśnienie w dętkach może doprowadzić do ich przebicia czy nawet do uszkodzenia opony oraz innych elementów koła, takich jak na przykład obręcz. Poza tym, ciężko jest walczyć z oporami toczenia. Rozwiązania owego problemu są właściwie 2. Pierwsze to zakup stacjonarnej, profesjonalnej pompki – wtenczas napompowanie koła zajmie rzeczywiście kilka ruchów i nie utrudzi nawet dziecka. Drugie wyjście wiąże się z wymianą dętek na te z wentylem samochodowym (jeśli takich w swym jednośladzie nie mamy), wówczas bowiem pojawia się opcja napompowania opon przykładowo na pobliskiej stacji benzynowej. Oczywiście zawsze pozostaje alternatywa trzecia – zwykła, niewielka pompka.

  fitness - rzut
  Autor: Gideon Van Tonder
  Źródło: http://www.flickr.com

  O łańcuch w naszym rowerze pożądane byłoby zadbać już jesienią. Suchy, brudny i pozostawiony w wilgotnej piwnicy napęd niezwykle prędko pokryje się korozją. No cóż, mądry Polak po szkodzie. Jak więc doprowadzić zaniedbany łańcuch do używalności? Jeśli nie jest aż tak niedobrze i łańcuch nie jest ubłocony, nie ma śladów rdzy, a wyłącznie głośnym trzeszczeniem domaga się o smar – można go po prostu przesmarować używając do tego specjalnych oliwek do łańcuchów, a w przypadku ich braku, można zastosować samochodowy olej przekładniowy. Powinniśmy pamiętać, aby nadmiar oleju przetrzeć szmatą do sucha, zapobiega to przylepianiu się brudu do łańcucha. Jeśli nasz łańcuch jest już czysty, posmarowany i gotowy do pracy, powinniśmy zacząć stosować się do kilku reguł, które przedłużą jego żywot. Przygotuj też wszystkie nieodzowne akcesoria rowerowe.

  Przerzutki, liny przerzutek a także hamulców mechanicznych. Jednakowo jak łańcuch są to fragmenty podatne na rdzę jak też przenikanie wilgotności pod pancerze. Częstym przejawem zaniedbanych linek są (oprócz ciężko chodzących dźwigni hamulców mechanicznych i przerzutek) również kłopoty z regulacją owych ostatnich. Warto będzie przesmarować wszystkie rowerowe linki i napuścić olej w główne miejsca wózka przerzutek bądź manetek.

  Categories: Twoje hobby

  Comments are currently closed.