• W oparciu o jakie przepisy można legalnie pływać jednostkami wyposażonymi w silniki spalinowe na naszych wodach.

  Jacht

  Oczywiście tytuł naszego artykułu jest dość przewrotny – oczywiście każdy człowiek ma inne preferencje i jego najlepsze wakacje będą w innym miejscu. Jednakże niezależnie od tego, czy kochasz aktywne spędzanie wolnego czasu i na przykład wędrówki po górach czy też preferujesz leżenie na leżaku i leniuchowanie, jedno jest właściwie pewne – i tak zdecydowanie pokochasz jeziora. Mazury bowiem łączą w sobie właściwie wszystko, czego mógłbyś oczekiwać na urlopie – zachwycającą przyrodę, możliwość dalekich spacerów w fantastycznych okolicznościach, fajną wodę, a w dodatku możliwość popływania po jeziorach. Jeśli co najmniej raz tego spróbujesz, z pewnością będziesz chciał wracać na Mazury każdego roku chociaż na parę dni.

  Aktywni fizycznie często ruszają w góry, jako metodę na wzmocnienie własnej kondycji, ale również wypoczynek od całorocznej pracy siedzącej. Są jeszcze i tacy, którzy podczas wczasów pragną zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę, wybierając wakacyjną pracę, bądź pogłębić swoją wiedzę w zakresie swoich zainteresowań, kierując się na wakacyjne kursy, jak np. kursy motorowodne (sprawdź pełną ofertę w witrynie). Jednym z najbardziej popularnych kursów tego typu jest sternik motorowodny.

  Część z nich będzie pewnie bardziej korzystać z wody, na przykład pożyczając kajaki i wodne rowerki, albo pływając na materacach. Niektórym i to będzie mało, więc chętnie biorą się za różnego rodzaju pływające jednostki wyposażone w silniki spalinowe. Lecz o ile rowerkami czy kajakami można pływać w zasadzie bez żadnych ograniczeń, to w przypadku używania silnika trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy (więcej tutaj). Na dzień dzisiejszy jest tak, że przy silnikach mających kilkanaście koni mechanicznych na wodach śródlądowych nie są wymagane żadne uprawnienia. Bez problemów pływać więc można niedużymi łódkami czy pontonami, ale też długimi na niekiedy kilkanaście metrów houseboatami. Oczywiście nieposiadanie patentu nie zwalnia bynajmniej od konieczności respektowania regulacji prawnych, które na wodzie obowiązują podobnie jak na ulicach.

  przekrój - ćwiczenia
  Autor: LUDWIK BOEHM
  Źródło: http://www.flickr.com

  Jeśli jednak ktoś miałby zamiar korzystać z większych silników, to konieczne będzie posiadanie w jego przypadku odpowiednich uprawnień, to znaczy patentu sternika. sternik motorowodny może pływać na jednostkach o dowolnej wielkości na rzekach i jeziorach, ale też w określonych przypadkach na wodach morskich. W związku z tym że policja wodna zwraca coraz więcej uwagi na posiadanie patentów, to przez zakupem szybkiej motorówki czy wodnego skutera należy tego typu patent mimo wszystko. Szkolenia motorowodne można zrobić w praktycznie każdej większej miejscowości, dużo ich jest również organizowanych w okresie letnim, podczas kilkunastodniowych obozów.

  zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi spora ilość teorii, począwszy od budowy silników i łodzi, a kończąc na znakach które obowiązują na szlakach wodnych. Drugą część tego typu kursów będzie stanowić manewrowanie łodzią. Przeciętnie one trwają dwie lub trzy godziny i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.

  Categories: Bez kategorii

  Comments are currently closed.