• W oparciu o jakie przepisy pływać można jednostkami które są wyposażone w silniki na naszych wodach.

  motorówka

  Rzek i jezior w naszym kraju jest naprawdę dużo, w okresie letnim cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Jeżeli tylko jakiś zbiornik będzie odpowiednio czysty, to z pewnością w każdy słoneczny dzień na jego brzegach znajdzie się wiele relaksujących się.

  Część z nich będzie pewnie bardziej korzystać z wody, na przykład pożyczając rowerki wodne i kajaki, lub pływając na materacu. Niektórym i to będzie mało, więc bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju pływające jednostki mające silnik. Jednak o ile rowerkami czy kajakami można pływać w zasadzie bez żadnego ograniczenia, to w przypadku używania silnika trzeba zwrócić uwagę na przepisy, które obowiązują. Aktualnie jest tak, że w przypadku silników mających nie więcej niż kilkanaście koni mechanicznych na wodach śródlądowych nie są potrzebne żadne uprawnienia. Spokojnie pływać więc można niewielkimi pontonami czy łódkami, ale też długimi na czasem i kilkanaście metrów houseboatami. Oczywiście nieposiadanie patentu nie zwalnia bynajmniej od obowiązku respektowania przepisów, które na wodzie będą obowiązywać tak samo jak na ulicach.

  przekrój - ćwiczenia
  Autor: LUDWIK BOEHM
  Źródło: http://www.flickr.com

  Lecz jeżeli jednak ktoś chciałby korzystać z większych silników, to konieczne będzie zrobienie w jego przypadku odpowiednich uprawnień, czyli patentu sternika. sternik motorowodny może pływać jednostkami o dowolnej mocy na rzekach i jeziorach, a także w określonych przypadkach na morzu. Ponieważ służby wodne zwracają coraz więcej uwagi na patenty, to przez zakupem silnej łodzi czy skutera wodnego należy tego typu patent mimo wszystko. Szkolenia motorowodne zrobić można w praktycznie każdej większej miejscowości, dużo ich jest również organizowanych w okresie letnim, podczas obozów trwających kilkanaście dni.

  Z reguły taki kurs będzie kosztował nie więcej niż tysiąc złotych razem z opłatą za egzamin, więc nie są to jakoś bardzo wygórowane kwoty. Polecany jest on również osobom, które używają mniejszych łódek, gdyż znajomość przepisów i manewrowania z pewnością w każdej sytuacji może się przydać (www).

  Categories: Lokale rozrywkowe, Twoje hobby

  Comments are currently closed.