• wakacje jako wspaniały okres spędzania czasu na poznaniu zakamarków własnego kraju

  Zamek

  Przybliża się czas wakacyjny i pożądane byłoby postanowić gdzie spędzimy wyjazdy wakacyjne. Jest możliwość bezowocnie wylegiwać się na nadmorskim piasku, jednak na pewno powinno się ten wspaniały czas spędzić na poznawaniu zakątków własnego kraju, w szczególności jeżeli ten czas spędzamy z maluchami. Powinno się udowodnić potomkom jak piękna jest ich ojczyzna i przy okazji nauczyć ich trochę przeszłości.

  Piękny zamek
  Autor: Derbeth
  Źródło: http://www.flickr.com

  Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej pozostałej części kraju, usytuowana jest wśród cudownych wzniesień porośniętych lasami, pośród tajemniczych wapiennych ostańcow, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i otoczeniem.

  Szlak Orlich Gniazd to obszar leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono w tym miejscu pierwsze zamki obronne, które chronić miały szlaki handlowe w kreującym się państwie piastowskim.
  Na wapiennych pagórkach pomiędzy Krakowem a Wieluniem usadowiły się imponujące zamki, zamczyska i twierdze. Współcześnie po miejscowościach, w których ongiś się znajdowały, prowadzi niezwykły szlak. Wędrówka nim to wgłębienie się w bogatą historię naszego kraju. W tajemniczych ruinach, a czasami w dobrze uchowanych budowlach, czas się zatrzymał okręcając ospale stare mury tętniącą życiem naturą. Większa część z obiektów nazywanych mianem Orlich Gniazd powstało za władzy Kazimierza Wielkiego. Fortece miały strzec granicy Królestwa Polskiego, także jego stolicy, Krakowa, przede wszystkim przed najazdem Czechów od strony Śląska. Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych szlaków pieszych, rowerowych, lub samochodowych w całej Polsce. Należałoby przeznaczyć jej weekend, majówkę, czy też dłuższy urlop wakacyjny.

  W czasie włóczęgi powinno się odwiedzić Zamek Czocha. Zamek ten znajduje się w miejscowości Sucha nad jeziorem Leśniańskim. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością. Jest to lokalizacja na wspaniałe spędzenie czasu z rodziną, bądź wyłącznie z ukochaną osobą.
  Przebywanie w tym miejscu można ubogacić nocnym zwiedzaniem zamku. Będą to niezwykłe momenty prowadzące do najbardziej zakamuflowanych i interesujących zakątków, kryjące sekrety starego Zamczyska w Suchej.

  Categories: Trochę kultury

  Comments are currently closed.