• Wykaz podstawowych zasad dotyczących używania sprzętu pływającego z silnikami na morzu.

  Silnik w motorówce - patent sternika

  Odpoczynek nad wodą to jednak z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu w ciepłe, upalne dni. Wiele osób ogranicza się jednak jedynie do leżenia na plaży i pływania na materacu, ewentualnie wypożyczają oni rowerki wodne albo kajaki. Lecz są jednak wielbiciele mocniejszych wrażeń, jacy spróbowaliby bardzo chętnie swoich sił na motorówkach albo skuterach wodnych, którymi jak się okazuje można legalnie pływać na wielu naszych akwenach.

  Silnik w motorówce - patent sternika
  Autor: LUDWIK BOEHM
  Źródło: http://www.flickr.com

  Jednak o ile na rowerek wodny czy kajak nie trzeba posiadać żadnych uprawnień, to przy motorówkach i skuterach wodnych obowiązują już określone przepisy. Mówią one, że jeśli wykorzystuje się silnik o mocy nie większej niż kilkanaście koni mechanicznych, to można nimi pływać bez żadnych ograniczeń. Można zaliczyć do takich jednostek między innymi różnego rodzaju pontony i łódki wędkarskie, a także coraz bardziej popularne houseboaty. Co prawda mają one wielkość czasem i kilkanaście metrów, to z powodu mocy na moc silnika do użytkowania ich nie trzeba żadnego pozwolenia.

  Przy mocniejszych jednostkach pływających niezbędny będzie patent motorowodny. Będzie on pozwalał na pływanie motorówkami mającymi dowolną moc na wodach śródlądowych i morskich wewnętrznych, a także na otwartym morzu w oddaleniu do dwóch mil podczas dnia. Policja wodna coraz częściej kontroluje sterników, czy posiadają uprawnienia na pływanie, i niestety dość często wymierzane są kary za ich brak. A w praktyce kursy motorowodne Zegrze wcale nie są jakieś bardzo drogie, bo typowy ich koszt nie przekracza tysiąca złotych razem z opłatami egzaminacyjnymi. A po odbyciu takiego kursu nie tylko będzie się miało niezbędne dokumenty, lecz przede wszystkim będzie się umiało pływać w bezpieczny sposób.

  zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi spora ilość teorii, począwszy od budowy silników i łodzi, a kończąc na znakach które obowiązują na wodnych szlakach. Sporą część takich kursów stanowią manewry łodzią. Przeciętnie one trwają do trzech godzin i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu sternikowi na łodzi.

  Categories: Bez kategorii

  Comments are currently closed.